Zadzwoń: 691 795 540 lub napisz e-maila: neurologopeda.werens@gmail.com

Smoczek – jaki będzie najlepszy dla Twojego dziecka?

Przejdź do sekcji

Jaki jest najlepszy smoczek dla dziecka?

Jest to najczęściej zadawane pytanie wśród rodziców. Odpowiedź jest jedna -> nie ma idealnego smoczka.

Każde dziecko ma inną budowę jamy ustnej, inne możliwości motoryczne języka oraz pozostałych mięśni sfery ustno-twarzowej. Smoczek powinien być dobrany indywidualnie do dziecka, aby mogło ono jak najlepiej realizować potrzebę ssania, która pomaga w procesie samoregulacji, uspokojeniu się, daje poczucie bezpieczeństwa.

Mimo, że chcemy, aby smoczek był dobrany indywidualnie do dziecka, mamy pewne kryteria, którymi warto się kierować przy wyborze smoczka, jeżeli nie macie możliwości udać się do neurologopedy i osobiście skonsultować się w tym temacie.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania smoczka? 

 

  • Kształt – szukajcie smoczka, który będzie symetryczny, płaski i szeroki.

 

Staramy się dobierać smoczek, aby był w kształcie “spłaszczonej wisienki”. Dzięki płaskiej, szerokiej podstawie zmniejszamy ryzyko negatywnego wpływu smoczka na struktury sfery ustno-twarzowej takie jak np. odkształcenie podniebienia twardego.

 

  • Przestrzeń między wargami – wąska

Spójrzcie na zdjęcia, przyjmijmy, że palce obejmujące smoczek to wargi dziecka. Każdy pokazany smoczek jest dla tej samej grupy wiekowej (0-6 m.ż), a widzimy jak bardzo różnią się od siebie kształtem.

Unikajcie smoczków, które są grube u nasady, widać na zdjęciu 3, jaka jest odległość palców (warg dziecka) od siebie.

Smoczek powinien być u nasady wąski, aby pozycja spoczynkowa warg była jak najbardziej zbliżona do normy (zdj. 1). Oczywiście każdy smoczek to ciało obce więc wargi nie są w stanie w pełni się domknąć.

 

  • Wielkość smoczka – dobieramy względem wieku, ale również wielkości jamy ustnej dziecka.

Patrzymy na smoczki dla grupy wiekowej 0-6 m.ż. Zobaczcie jak bardzo różnią się wielkością.

Dzieci różnią się masą urodzeniową, długością ciała, wielkością jamy ustnej – to wszystko ma znaczenie przy wyborze wielkości smoczka. Pamiętajcie, że nie liczy się tylko wiek dziecka, patrzymy również na jego możliwości anatomiczne.

 

  • Wielkość tarczki i jej budowa

Mamy tarczki, które znacznie różnią się od siebie wielkością i kształtem. Szukajcie takich smoczków, których tarczka nie zakrywa częściowo lub całkowicie dziurek od nosa dziecka – uniemożliwia to normatywne oddychanie. Obserwujcie również, czy nie uciska okolicy ust odbijając się na twarzy dziecka.

 

  • Tworzywo – wybierajcie materiał nie za twardy w dotyku, bardziej odporny na odkształcenia.

Smoczek silikonowy – tworzywo bardziej odporne na odkształcenia.

Smoczek z tworzywa naturalnego (kauczuk) – tworzywo silnie pracujące w buzi dziecka, mniej odporne na odkształcenia, zwiększające swoją objętość w trakcie używania.

Sprawdźcie również twardość smoczka. Mimo, że będziecie mieć przed sobą 2 smoczki silikonowe, będą się one różnić w dotyku stopniem twardości.

 

  • Zawieszki do smoczków

Wiem, że wszystkie zawieszki w postaci koralików, plecionek są piękne i urocze, ale szczerze mówiąc najlepiej, gdybyście ich nie stosowali. Jest to dodatkowy ciężar, który może wpływać na fizjologię Waszego dziecka.

Jeżeli koniecznie chcecie dokupić zawieszkę do smoczka, starajcie się znaleźć taką, która będzie możliwie najlżejsza, ponieważ jakikolwiek dodatkowy ciężar przyczepiony do tarczki smoczka będzie powodował jego dociążenie z jednoczesnym obciążeniem żuchwy.